A legtöbben pusztán azért vásárolnak maguknak redőnyöket, hogy a nyári időszakban kellemes árnyékban pihenhessenek otthonukban. Kevesen tudják azonban, hogy ennek a kültéri árnyékolónak kiváló a hőszigetelő képessége, ezáltal nyílászáróink hőveszteségét akár harmadával is csökkenthetjük a segítségével. Ez a hatás pedig nemcsak a nyári időszakban, hanem télen is megmutatkozik, hiszen megfelelő alkalmazás esetén a fűtésen ugyanúgy spórolhatunk vele.
Ez a probléma hazánkban különösen jelentős, mert rengeteg családi házon még mindig korszerűtlenek az ablakok, és egyáltalán nincs szigetelés, amivel gyakorlatilag elpazaroljuk a sok energiát. Mindeközben a modern hűtőberendezések és klímák elterjedésével, illetve a globális felmelegedés hatásainak növekedésével a nyári időszakban is egyre többet költünk arra, hogy hűtsük otthonunkat. Ez pedig drasztikusan megemelheti áramszámlánkat, holott egy jó minőségű redőnnyel rengeteget spórolhatunk.
Nyáron meggátolja a lakás felforrósodását
A redőny azért különösen előnyös a takarékoskodás tekintetében, mert a nyári időszakban a forró napsugarakat még azelőtt felfogja, hogy bejutnának a lakásba. A napsugarak ugyanis olyannyira felmelegíthetik a nyílászárókat, a padlót, vagy más belső objektumot, hogy azok egész nap egyfajta fűtőtestként viselkednek, és még akkor is melegítik környezetüket, ha egyébként odakint már lehűlt az idő. Ha mindezt egy redőnnyel megakadályozzuk, egyrészt alapból kellemesebb idő lesz a lakásban, másrészt pedig megkönnyítjük a klímaberendezés munkáját, amit így elegendő lesz kisebb hatásfokon üzemeltetni, mely végső soron kevesebb energiafelhasználást jelent.
Télen segít megakadályozni a lakás kihűlését
Egy jól szigetelt alumínium redőny nemcsak nyáron, hanem télen is legalább olyan jó szolgálatot tesz, ha költségcsökkentésről van szó. Mint köztudott, a fűtési energiából származó kellemes meleg egy jelentős része az ablakok résein keresztül szökik el otthonunkból. Ez a hatás a legmodernebb nyílászáróknál is megfigyelhető, de egy teljesen leengedett redőnnyel gyakorlatilag egy extra légkamrát húzhatunk a nyílászárók elé, ami segít abban, hogy az ablakokon keresztül végbemenő hőveszteség csökkenjen. Magyarul ez annyit jelent, hogy a kinti hideg és a benti meleg sokkal nehezebben találkozik, ezáltal lassabban hűl ki a lakás, vagyis kevesebbet kell fűtenünk.
Mennyi az annyi?
Hogy mégis mekkora számokról beszélünk? A mérések szerint egy teljesen leeresztett redőny átlagosan legalább 30 százalékkal képes lecsökkenteni az ablakokon keresztül mérhető hőveszteséget, de bizonyos esetekben ez a szám akár az 50 százalékot is meghaladhatja, ami jelentős támogatás, hovatovább több ezer forintos megtakarítást jelenthet egyetlen téli szezonban. Nyilván minden háztartásban egyedülálló, hogy mennyi energiát takaríthatunk meg ezzel, de átlagosan akár 5 százalékot is lefaraghatunk az egész éves rezsiköltségből, ami egy családi ház esetében tízezrekben is mérhető.