Murphy törvénye szerint: ami elromolhat, az el is romlik. Ez azonban szerencsére csak nagyon ritka esetben igaz a modern redőnyökre, melyek bár ugyanúgy tönkremehetnek, mint a többi használati tárgy a lakásban, azonban a problémák zöme szerencsére kisebb ráfordítással orvosolható. A modern redőnyök tehát ugyanúgy javíthatók, mint a korabeli árnyékolók, azonban ma már mind a gyártók, mind a forgalmazók, sőt a telepítést végző szakemberek is arra törekednek, hogy a lehető legkisebb legyen a meghibásodás mértéke.
Három dolog, ami növelheti a redőnyök meghibásodásának esélyét
- 1. A rossz minőség, tehát kerüljük el a feltűnően olcsó, már ránézésre is ócskának tűnő termékeket.
- 2. A helytelen felszerelés, tehát mindig bízzuk a munkát profi és tapasztalt szerelőkre, mert a rossz beállítások évekkel is csökkenthetik az élettartamot.
- 3. A rendeltetésszerű használat hiánya, ami a legkülönfélébb problémákat idézheti elő már idő előtt is.
A legtöbb hiba javítható
A gyártók többsége úgy tervezte modern redőnyeit, hogy meghibásodás esetén a problémák zöme akár helyben is orvosolható legyen. A megfelelő szakemberek tehát általában a helyszínen, a redőnyszekrény megbontásával képesek elhárítani a bajt, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a gurtni cseréjét leszámítva nagyon ritkán fordul elő más meghibásodás ezekkel az árnyékolókkal. A nagyobb problémákat nyilván nem lehet a helyszínen orvosolni, ilyenkor előfordulhat, hogy a speciális eszközigény miatt el kell szállítani a redőny egyes elemeit. Bizonyos esetekben, így például jelentős deformálódás, tehát a vázszerkezet, a keret, vagy a redőnylécek sérülésekor előfordulhat, hogy az árnyékolót teljes egészében ki kell cserélni, de erre rendszerint csak ritkán kerül sor ebből az okból.
A régi redőnyöket nem éri meg javíttatni
Az árnyékolástechnika világában az elmúlt években óriási fejlődés történt, ami természetesen a redőnyöket is érintette. A ma kapható modern termékek így össze sem hasonlíthatók a néhány évvel vagy évtizeddel ezelőtt felszerelt típusokkal, hiszen a megjelenés, a tartósság, a szigetelés, sőt a biztonság terén is előrelépés történt. Éppen emiatt gyakori eset, hogy a túl régi redőnyöket egyszerűen nem éri meg javíttatni, mert minimális ráfordítással már modernizálhatjuk is őket.
Tipikus példa erre a régi műanyag redőnyök esete, melyeket kisebb beruházással alumíniumra cserélhetünk, ezáltal nemcsak egy sokkal jobb megjelenésű és tartósabb, hanem lényegesen kedvezőbb tulajdonságú árnyékolóra tehetünk szert. Az alumínium redőnyök ugyanis jobb hő- és hangszigeteléssel rendelkeznek, alaposabb védelmet kínálnak a betörők ellen, a későbbiekben pedig akár még motorizálhatók is, amivel a modern árnyékolástechnika újabb szintjét ismerhetjük meg. A teljes csere mellett szól továbbá az is – bár sok esetben elég csak a redőnypalástot és a belső szerkezetet kidobni –, hogy ilyen esetben lehetőségünk nyílik színezni az új redőnyt, ezzel egészen új megjelenést biztosítva otthonunknak.