Külső tokos redőny ismertető
A külső tokos redőnyök jelenleg a legnépszerűbb kültéri árnyékolók közé sorolhatók, aminek az oka leginkább az, hogy szinte bármilyen nyílászáróra, hovatovább szerkezetileg kész épületekre is felszerelhetők utólag. A vakolható tokos típustól az különbözteti meg őket, hogy a teljes tokszerkezet, így a redőnyszekrény is látható marad, de ennek ellenére tartós, látványos megoldás kapható, népszerűségét pedig a következő tényezők növelik:
- határozott megjelenés;
- extra hang- és hőszigetelés;
- műanyag vagy alumínium anyagválasztás;
- gurtnis vagy elektromos kialakítás;
- automatizálási lehetőségek;
- elérhető ár;
- valamint kimagasló kompatibilitás a legtöbb nyílászáróval.
Az anyagválasztás tekintetében egy külső tokos redőny készülhet műanyagból és alumíniumból egyaránt, melyek azonban több tekintetben különböznek egymástól.
Külső tokos műanyag redőny
- A legjobb ár-érték arányt kínáló megoldás, mely tartóssága mellett kérhető gurtnis és megfelelő minőség esetén motorizált kialakítással is.
- Az elektromos műanyag redőnyök a kapcsolódó szenzorokkal könnyedén automatizálhatók, avagy önműködő okosárnyékolóvá alakíthatók.
- A színezhetőségnek hála feldobják otthonunk megjelenését, miközben a teljes fényzárás révén maximális védelmet nyújtanak magánéletünknek.
- Kismértékben képesek hozzájárulni otthonunk hang- és hőszigeteléséhez, feltolásgátlóval pedig a vagyonvédelmet is támogatják.
Külső tokos alumínium redőny
- Hosszabb élettartam és nagyobb biztonság, mely a gurtnis kialakítással szemben könnyebb motorizálhatósággal jár együtt.
- Az extra érzékelők segítségével a külső tokos alumínium redőnyöket könnyedén okosíthatjuk, ezzel felkészítve őket az önműködésre vagy a távoli irányításra.
- Könnyedén és sokrétűen színezhetők, amivel hozzájárulnak otthonunk megjelenéséhez, méghozzá a magánélet maximális védelme mellett.
- Kimagaslóan képesek megtámogatni a lakás hang- és hőszigetelését, sőt már önmagukban hozzájárulnak a magasabb szintű vagyonvédelemhez.
Mivel a külső tokos redőnyök esetében maga a tokszerkezet teljes egészében látható marad, ezért rendkívül fontos lehet az esztétika tekintetében a redőnyszekrény formavilága, ami mindkét anyagtípus mellett rengeteg lehetőséget ad a kezünkbe.
Műanyag esetén:
- választhatjuk a teljesen hagyományos redőnytokot – egyszerű, négyzetes formavilággal –, mely közönséges megjelenésű ugyan, de cserébe olcsó;
- túl keskeny homlokzat vagy ablaknyílás esetén azonban érdemesebb a KOPI tok mellett dönteni, mely döntött sarka miatt nem fogja fel az esőt, hanem kifelé vezeti a vizet, így elkerülhető a kellemetlen beázás.
Alumínium esetén:
- a határ gyakorlatilag a csillagos ég, de a legnépszerűbb és legolcsóbb alternatíva ebben az esetben is a hagyományos négyzetes kialakítású szerkezet;
- ami mellett a RONDO tok nagyon népszerű még, hiszen a félköríves kialakítása olyan magasra emeli az árnyékoló esztétikai értékét, ami otthonunk megjelenésére is pozitív hatást gyakorol.
A vakolatlan tokszerkezet nem befolyásolja egy redőny mozgathatóságát, vagyis egy külső tokos kialakítással rendelkező árnyékolót ugyanúgy lehetőségünk nyílik manuális- és motorizált kialakítással kérni, melyek között természetesen jelentős különbségek tapasztalhatók.
Gurtnis külső tokos redőny
- Kimagasló ár-érték arány különösen műanyag típussal kombinálva, melynek működtetése az egyszerűség ellenére problémát okozhat a gyerekek és az idősek számára.
- A gurtni bevezetése még helyes kialakítás esetén is gyakori hibaforrás lehet, hiszen a tartós szövetanyag a folyamatos terhelés miatt hamar rojtosodhat, extrém esetben pedig el is szakadhat.
- Nincs szükség villanyszerelők és kőművesek bevonására, a telepítéshez elegendő lesz egy jól képzett árnyékolástechnikai szakember.
Elektromos külső tokos redőny
- Egyszerű irányítás távirányítóval vagy falikapcsolóval, mely nemcsak rendkívül kényelmes, de garantáltan az időseknek és a gyerekeknek sem okoz különösebb nehézséget.
- Felszerelése extra tervezést, minden esetben villanyszerelő, ritkán kőműves bevonását igényelheti, hiszen az árnyékolót csatlakoztatni kell az elektromos hálózathoz.
- Letisztult megjelenése mellett a gurtni kiiktatásával egy nagyon fontos hibaforrás azonnal kiküszöbölhető, miközben a termék okosítása néhány szenzorral egyszerűen megvalósítható.
Amennyiben egy külső tokos redőny – legyen az műanyag vagy alumínium – elektromos kialakítást kapott, gyakorlatilag karnyújtásnyira került az automatizált megoldásoktól, vagyis minimális extra befektetéssel lehetőségünk nyílik az árnyékolót önműködővé tenni.
Ennek köszönhetően még egy külső tokszerkezettel ellátott redőny is képes lesz önállóan reagálni a kinti időjárásra, sőt a hőmérséklet- és a napszakok változására, miközben a működés csatlakoztatható már kialakított okosotthon rendszeréhez, illetve más intelligens eszközhöz, így például termosztáthoz vagy világításhoz.
Egy okosított külső tokos redőny számos előnyt biztosíthat a leendő tulajdonosok számára. Ezek a következők:
- Kényelem, ami abból fakad, hogy ideális beállítások mellett az árnyékolók képesek lesznek a nap minden percében életmódunkhoz igazodni, ezáltal mindig az aktuális helyzethez tudják állítani az árnyékolás oroszlánrészét végző palást állását.
- Spórolás, ami a dinamikus működésnek köszönhető, ezáltal a napfény kizárásával vagy átengedésével rengeteg pénzt takaríthatunk meg nyáron a hűtés-, télen pedig a fűtés költségein.
- Biztonság, ami több tőről eredeztethető, hiszen a redőnymotorban elhelyezett fékrendszer alapból meggátolja a palást feltolhatóságát, de az önműködő jelleg még akkor is megtévesztheti az illetéktelen behatolókat, ha huzamosabb ideig távol tartózkodunk otthonunktól.
- Kombinálhatóság, ami mögött a komplett okosotthon és a kapcsolódó intelligens rendszerek ideája áll, lévén a redőnyök kitűnően összehangolhatók egymással, képesek a csoportos működésre, sőt az eltérő automatizált szisztémákkal való együttműködésre is.
Mivel a külső tokos redőny tokszerkezete teljes egészében látható marad, ezért esetében a legfontosabb a színezhetőség, amivel egyenesen elképesztő lehetőségeket valósíthatunk meg árnyékolóinkkal. Lehetőségünk van azonos, de akár eltérő árnyalatot is kérni a tokszerkezet és a palást tekintetében, miközben a szivárvány szinte bármelyik színe mellett természetesebb hatást is kihozhatunk redőnyeinkből a faerezetes megjelenéssel rendelkező fóliákkal.
Általánosságban kijelenthetjük, hogy a külső tokos redőnyökkel alapjaiban befolyásolhatjuk otthonunk megjelenését, miközben a színezhetőség kapcsán csak mi döntünk arról, hogy az elemeket:
- kontrasztba állítjuk egymással;
- különleges átmenetet képezünk velük;
- netán hozzáigazítjuk őket a homlokzathoz;
- esetleg a nyílászáró színéhez.
Természetesen a külső tokos redőnyöket is minden elemükben úgy tervezik, hogy készüljenek akár alumíniumból, akár műanyagból, de garantáltan évtizedeken át képesek legyenek biztosítani otthonunk árnyékolását. Ennek megfelelően képesek ellenállni az időjárás több extrém tényezőjének, a szélnek, az esőnek, a hidegnek, a melegnek, de még a tartós UV- sugárzás sem árt nekik, sőt színtartásuk is kiválónak nevezhető.
Az alumínium palásttal rendelkező külső tokos redőnyökben még a jégeső sem képes kárt tenni, noha a hibalehetőségek számát és a meghibásodás esélyét rengeteg dolog befolyásolja, így leginkább:
- a szerelés minősége és alapossága;
- a meghajtás (főként a gurtni bevezetése);
- az alapanyag (az alumínium redőnyök jobban bírják a gyűrődést);
- de még az árnyékoló helyzete is, hiszen otthonunk naposabb, gyakori viharveréseket elszenvedő oldalán a redőny kopása is jelentősebb lehet.
A vakolható tokos szerkezethez viszonyítva a külső tokos redőny lényegesen olcsóbb árkategóriát képvisel, azonban nem árt tudni, hogy még így is rengeteg tényező befolyásolhatja a végleges árcédulát. Ezek a következők:
- a méret;
- a meghajtás (gurtnis vagy motorizált);
- az anyagválasztás (műanyag vagy alumínium);
- az okosítás;
- a színezhetőség;
- valamint a nyílászáró helyzete (földszinti, emeleti stb).
Miért válasszunk külső tokos redőnyt?
Robosztus megjelenés: A külső tokos redőny egyik nagy előnye sokak szerint a robosztus megjelenés, mely képes feldobni és kiemelni otthonunk nyílászáróit, miközben az egész rendszer kifejezetten mutatós lesz.
Utólagos szerelhetőség: Miközben a vakolható tokos megoldásokat kizárólag építkezéskor vagy utólagos hőszigeteléskor lehet beépíteni, addig a külső tokos redőnyöket bármikor, és szinte bármilyen nyílászáróra, akár kész homlokzat esetén is.
Szigetelés: Főként az alumínium külső tokos redőnyök a hang- és hőszigetelés terén is kimagasló teljesítményt nyújtanak, miközben leeresztett állapotban télen-nyáron egyaránt képesek megtámogatni a nyílászárókat.
Fényzárás: A redőnyök a fényzárás tekintetében a legkiemelkedőbb teljesítményre képes kültéri árnyékolók, aminek az oka nem más, minthogy a redőnylécek rendkívül szorosan össze tudnak zárni, ezzel pedig még napközben is éjszakai sötétség teremthető a lakásban.
Biztonság: A biztonság több tőről fakad, így a leeresztett redőnypalást a magánélet maximális megóvása mellett képes távol tartani az illetéktelen behatolókat is, pláne alumíniumlécek és motorizált vagy feltolásgátlóval ellátott rendszer esetén.
Motorizálás, automatizálás: A manuális működtetés mellett a külső tokos redőnyök könnyedén motorizálhatók, aminek jóvoltából gombnyomással működtethetők, de extra szenzorokkal automatizálhatók, sőt okosotthonunk részévé is csatlakoztathatók.
Színezhetőség: Rendkívül fontos pozitívum a külső tokos redőnyök esetében a színezhetőség, hiszen a szivárvány legkülönfélébb árnyalataiban rendelhetjük meg őket, amivel jelentősen feldobhatjuk otthonunk megjelenését.
Tartósság: A prémium kategóriás külső tokos redőnyöket kivétel nélkül úgy tervezték, hogy a tartósság tekintetében akár évtizedekben is számolhatunk velük, hiszen nagyszerűen ellenállnak az időjárás káros hatásainak, sőt színvesztésük sem kimagasló.
Extra rovarvédelem: A külső tokos redőnyök kiválóan és könnyedén ötvözhetők extra szúnyoghálóval, méghozzá különösebb méretnövekedés nélkül, aminek jóvoltából az árnyékolás mellett azonnal extra rovarvédelmet is kapunk.